Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Kavčani” spremali likvidaciju šefa beogradske policije * Opozicija pronašla recept za smjenu DPS-a * Nemaju dozvolu, ali imaju Mila na otvaranju * Ustavni sud švercovao odluku o majkama * „Kavčani” spremali likvidaciju šefa beogradske policije * Iz jastučnice * Tajna bosanske atlantide
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Suada Zoronjić, potpredsjednica GP URA:
– Predsjednik SD i bivši ministar saobraćaja Ivan Brajović treba da odgovara u slučaju „Ramada” u najmanju ruku zbog davanja lažnog iskaza.

Vic Dana :)

Došao Mujo u kafić, dođe konobar do njega, Mujo kaže:
- Daj meni, daj svima i popij i ti nešto.
Svi popiju, Mujo kaže nemam para, a konobar ga izmlati.
Dođe Mujo opet sjutradan i kaže:
- Daj meni, daj svima i popij i ti nešto.
Svi popiju i on opet nema para i opet ga konbar izmlati.
Dođe Mujo opet sjutra i kaže:
- Daj meni, daj svima, a ti nemoj, ti nisi dobar kad popiješ!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-05-09 ZAPAMĆENJA AKADEMIKA VASILIJA Đ. KRESTIĆA
Akademik Vasilije Đ. Krestić Čuveno djedino voće Feljton smo uradili po knjizi akademika Vasilija Đ. Krestića „Zapamćenja”, koju je izdala Matica srpska iz Novog Sada, 2016. godine
Dan - novi portal
- PRI­RE­DIO:
MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ
Moj dje­da je bio ože­njen Isi­do­rom So­ko­lo­vić (1884–1956), kćer­kom Sve­to­za­ra So­ko­lo­vi­ća, do­bro­sto­je­ćeg tr­gov­ca iz Sta­rog Be­če­ja. Oni su ima dva si­na, mog oca Đu­ru (1905–1992), ko­ji je po stru­ci bio eko­no­mi­sta, i stri­ca Iva­na (1906–1986), ko­ji je jed­no vri­je­me bio su­di­ja, a po­tom advo­kat u Zre­nja­ni­nu. Dje­da i maj­ka Isi­do­ra, ko­ju smo mi unu­ci zva­li maj­ka Lo­la, raz­ve­li su se po­sli­je ne mno­go go­di­na brač­nog ži­vo­ta. Po­red dru­gih raz­lo­ga što je br­zo do­šlo do nji­ho­vog raz­vo­da, je­dan od zna­čaj­ni­jih bio je i taj što je me­đu nji­ma bi­la ve­li­ka raz­li­ka u go­di­na­ma. Dje­da je bio dva­de­set go­di­na sta­ri­ji od maj­ke Lo­le. U sva­kom slu­ča­ju, moj otac i stric ra­no su osta­li bez maj­ke, ko­ja se po­sli­je raz­vo­da vra­ti­la ro­di­te­lji­ma u Sta­ri Be­čej, a dje­ca su osta­la s dje­da Va­som u Se­ge­di­nu, gdje su po­ha­đa­la naj­pri­je osnov­nu ško­lu, a za­tim ma­đar­sku pi­a­ri­stič­ku gim­na­zi­ju. Po­sli­je raz­vo­da ni dje­da, a ni maj­ka Lo­la, ni­je­su stu­pi­li u dru­gi brak.
Po­red po­sla ko­ji je oba­vljao kao in­že­njer ge­o­me­tar, što je iz­i­ski­va­lo če­sta pu­to­va­nja po ra­znim pred­je­li­ma ta­da­šnje Ugar­ske, dje­da je upra­vljao i ima­njem od oko 70 ju­ta­ra ze­mlje. Sva ze­mlja na­la­zi­la se u ata­ru se­la Đa­le, ko­ja je od Se­ge­di­na va­zdu­šnom li­ni­jom uda­lje­na oko 13 ki­lo­me­ta­ra. To ra­sto­ja­nje dje­da je la­ko i br­zo sa­vla­da­mo če­za­ma, u ko­je je imao upreg­nu­tu omi­lje­nu ko­bi­lu Či­nu, ara­ber­ske ra­se. U Đa­li smo ima­li i ku­ću i ve­li­ki plac, ko­ji se sa­sto­jao od dvo­ri­šnog i ba­šten­sko-vo­ćar­sko-vi­no­gra­dar­skog di­je­la. Za­hva­lju­ju­ći to­me što je zbog pri­ro­de svog po­sla pu­to­vao u mno­ge kra­je­ve Ugar­ske, u ko­ji­ma se na­la­zi­lo ra­zno­vr­sno ve­o­ma kva­li­tet­no vo­će, ono ko­je mu se do­pa­lo dje­da je do­no­sio u Đa­lu. Zbog to­ga je nje­go­vo vo­će u či­ta­vom kra­ju bi­lo po­zna­to ne sa­mo po ra­zno­vr­sno­sti već i po kva­li­te­tu. Tu tra­di­ci­ju od­ga­ja­nja do­brog i kva­li­tet­nog vo­ća na­sta­vio je da nje­gu­je i moj otac u vri­je­me mog dje­tinj­stva, sve do svr­šet­ka Dru­gog svjet­skog ra­ta. Moj brat Alek­san­dar (1930) i ja sa­mo kao đa­ci u ljet­njim i je­se­njim mje­se­ci­ma zre­lo vo­će iz­no­si­li na đa­lin­sku i kr­stur­sku pi­ja­cu, gdje smo ga zbog od­lič­nog kva­li­te­ta la­ko i br­zo pro­da­va­li. Moj za­da­tak bio je da na kan­ta­ru mje­rim vo­će, a bra­to­vljev da pri­ma no­vac. (...)
Kad je iz­bio Pr­vi svjet­ski rat, moj dje­da, otac i stric ži­vje­li su u Se­ge­di­nu. Dje­da je kao re­zer­vni ka­pe­tan od­mah bio mo­bi­li­san. Ali, po­što je imao pe­de­set go­di­na, ni­je išao na front. Slu­žbo­vao je kao po­za­di­nac i kao ta­kav tru­dio se da u ra­znim pri­li­ka­ma po­mog­ne svo­jim Đa­lin­ci­ma. O to­me mi je jed­nom pri­čao dje­da Jef­ta Lan­coš, naš kom­ši­ja u Đa­li. Re­kao mi je da ga je dje­da Va­sa spa­sao da ga ne po­ša­lju na front. Da je ta­kve uslu­ge u vri­je­me ra­ta moj dje­da či­nio Đa­lin­ci­ma, po­tvr­đu­je i moj iz­ne­nad­ni su­sret s Pi­štom Ve­šcem, Ma­đa­rom iz Đa­le. Pr­vih da­na po iz­bi­ja­nju ra­ta 1941. go­di­ne ja sam se sa svo­jim vr­šnja­ci­ma igrao na tzv. sta­rom gro­blju. Sta­ro gro­blje na­la­zi­lo se u ne­po­sred­noj bli­zi­ni ku­ća ko­je su pri­pa­da­le Ma­đa­ri­ma. Taj dio se­la mi smo zva­li Ma­đar­ski kraj. Ne znam ka­ko, ali pri toj igri, kad sam bio uda­ljen od gru­pe svo­jih sa­i­gra­ča, od­jed­nom se kraj me­ne na­šao Pi­šta Ve­štac. Ona­ko grub, ru­žan, ra­zrok, sav odr­pan i za­stra­šu­ju­ćeg iz­gle­da, čvr­sto me je uhva­tio za ru­ku i iz­ne­bu­ha, pri­je­te­ći mi re­kao: „Tvoj dje­da je u vri­je­me ra­ta spa­sa­vao Sr­be, a ni­je ma­rio za nas Ma­đa­re. Sad je do­šlo vri­je­me da se va­ma Kre­sti­ći­ma osve­ti­mo”. O tom su­sre­tu s Pi­štom Ve­šcem istog da­na is­pri­čao sam ocu, od ko­jeg sam čuo da je moj dje­da po­mo­gao svim Đa­lin­ci­ma ko­ji­ma je bio u pri­li­ci da po­mog­ne.
Kad se Austro­u­gar­ska 1918, ras­pa­la i kad je iz­vr­še­no raz­gra­ni­če­nje iz­me­đu Ma­đar­ske i Kra­lje­vi­ne Sr­ba, Hr­va­ta i Slo­ve­na­ca, Đa­la je, na op­šte odu­še­vlje­nje nje­nih mje­šta­na, ogrom­nom ve­ći­nom Sr­ba, po­sli­je iz­vje­snog ote­za­nja pri­pa­la Kra­lje­vi­ni Sr­ba, Hr­va­ta i Slo­ve­na­ca. Ona je po­sta­la naj­sje­ver­ni­ja tač­ka no­ve dr­ža­ve u Ba­na­tu. Bu­du­ći da se či­ta­vo dje­di­no ima­nje na­šlo u no­vo­stvo­re­noj Kra­lje­vi­ni, on je bez ko­le­ba­nja od­lu­čio da s po­ro­di­com na­pu­sti Se­ge­din i na­sta­ni se u Đa­li. Me­đu­tim, dje­da se ubr­zo po pre­se­lje­nju u Đa­lu raz­bo­lio. Te­ška re­u­mat­ska obo­lje­nja, ko­ja je vje­ro­vat­no za­ra­dio zbog te­ren­skih po­slo­va in­že­nje­ra ge­o­de­zi­je, obo­ri­la su ga u po­ste­lju. Po­što je po­stao ne­po­kre­tan, po­sli­je du­žeg le­ža­nja za­hva­ti­la ga je i de­men­ci­ja. Bri­gu oko nje­go­va­nja dje­de i upra­vlja­nja ima­njem pre­u­zeo je moj otac. Zbog to­ga je bio pri­nu­đen da na­pu­sti ško­lo­va­nje, ko­je su i on i stric, po­sli­je do­la­ska iz Se­ge­di­na, na­sta­vi­li u Ki­kind­skoj gim­na­zi­ji. Za­ni­mlji­vo je da su obo­ji­ca, iako do­bri đa­ci, u še­stom raz­re­du gim­na­zi­je išli na po­prav­ni iz srp­skog je­zi­ka. Do to­ga je do­šlo za­to što su od ro­đe­nja ži­vje­li u Se­ge­di­nu, bez maj­ke, okru­že­ni slu­ga­ma i slu­ški­nja­ma Ma­đa­ri­ma, što su po­ha­đa­li ško­le na ma­đar­skom je­zi­ku. Srp­ski su go­vo­ri­li, ali s iz­vje­snim ka­rak­te­ri­stič­nim ne­do­sta­ci­ma svoj­stve­nim oni­ma ko­ji­ma to ni­je ma­ter­nji je­zik. Otac se su­o­čio s ve­li­kim pro­ble­mom oko upra­vlja­nja ima­njem i na­sled­stvom za­to što je bio ma­lo­lje­tan. Da bi to pi­ta­nje na što bez­bol­ni­ji na­čin ri­je­šio, po­kre­nuo je po­stu­pak da ga sud pro­gla­si pu­no­ljet­nim pri­je no što na­vr­ši go­di­ne u ko­ji­ma se sti­ca­lo pu­no­ljet­stvo.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"